Nový zvon

Na začátku prosince 2014 byl ve farnosti na vizitaci generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl a při setkání z farní radou se zmínil i o tom, že je velká škoda, že farní kostel nemá ve zvonici žádný zvon a nabídl pomoc s jeho získáním.

Nakonec jsme získali zvon z Německa od evangelické farnosti v Milspe-Rüggeberg nedaleko Wuppertalu a 16. února 2015 pro něj zástupci farnosti vyrazili. Fotografie najdete ve fotogalerii.

dsc00673

Původně měla zvon získat farnost v Komárnu na Slovensku. Kvůli velikosti zvonu, jenž by se nevešel do tamní nové zvonice, k tomu nedošlo. Po domluvě s oběma farnostmi byl proto zvon předán za symbolickou částku 1000 EUR naší farnosti.

Zvonice má místa na 3 zvony. Zvon, který jsme převezli z Německa, bude právě kvůli své velikosti umístěn ve zvonici na místě největšího zvonu.

Několik údajů o novém zvonu:

– zvon byl odlitý z oceli v červenci 1948 v továrně Bochumer Vereinigte Guβstahlwerke v Německu

– zvuk zvonu v tónině fis Dur (ladění: fis 1)
 – váha samotného zvonu cca 780 kg
 – spodní průměr samotného zvonu 128 cm.
 – výška zvonu 132 cm.
 – nápis na zvonu: „Christus ist unser friede!“ ( což v překladu znamená: „“)

Poprvé by měl zvon v naší farnosti zvonit na Velikonoce (na Neděli Zmrtvýchvstání 5. dubna 2015 v 11:00 hod. – po mši svaté).

Nyní probíhají přípravy na montáž a zprovoznění, které děla zvonařská firma „Zvonařství Manoušek“ z Prahy 5 Zbraslav.

Napsal Martin před třemi roky v kategorii Zvon.